Začínám s rekonstrukcí půdy

Po letech přemlouvání sama sebe jsem se rozhodl k zahájení prací na rekonstrukci půdy ve zděné stodole, která přiléhá k boční stěně našemu domu.

Půda je ve výšce prvního patra domu a tak se po rekonstrukci stane součástí našeho bydlení. Vznikne zde velký obývák a dvě další velké místnosti.

A tím „velké“ myslím skutečně velké. Podlahová plocha stodoly je totiž 8,5 krát 13 metrů. Tedy cca 110 metrů čtverečných, což je asi o polovinu více, než je podlahová plocha celého, vcelku prostorného panelákového bytu.

Bude tam hodně práce. Podlahu tvoří pouze stará, často ztrouchnivělá prkna položená napříč přes trámy vzdálené od sebe něco málo přes metr. Některé tyto trámy bude třeba vyměnit či opravit protože jsou buď prasklé nebo přeříznuté napůl kvůli vstupům.

Co je fajn je to, že všechny ostatní trámy jsou zdravé.

Stodola je ale totálně vymrzlá. Není zde ani známka po zateplení a i to mě tedy čeká. Dá se to říci tak, že prakticky postavím dřevostavbu uvnitř zděné stodoly.

Celou půdu bude tvořit dřevěná konstrukce usazená na okolních zdech, proložená vatou a přikrytá sádrokartonem.

Bude to dlouhá cesta a předběžný rozpočet na celou tuto legraci jsem si spočítal na cca 300 tisíc korun.

Počítám pouze ceny materiálu. Stovky a spíše tisíce hodin práce nepočítám. Budu vše dělat sám. Čeká mě odhadem dva až tři roky práce.

Dalo by se to samozřejmě stihnout mnohem rychleji, ale prostě musím postupně a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem jsou finance. Je jednodušší financovat stavbu postupně než naráz vysolit 300 tisíc.

Druhým důvodem je čas, kterého nemám nazbyt. Chci tomu věnovat dvě odpoledne každý týden. Víc nemůžu.

A o každém stavebním pokroku budu psát. Zaznamenávat budu jak odvedenou práci, tak náklady s ní spojené. Povedu si takový svůj stavební deník.

Těším se jak na tu práci, tak na to psaní. Sám hledám spoustu informací na internetu tak snad ty mnou načerpané zkušenosti, o které se podělím, poslouží někomu dalšímu.