Začínám podlahou

Abych se mohl hnout dál, musím nejprve udělat podlahu. Lépe řečeno nejdříve vymyslet strukturu podlahy.

Nejsem žádný podlahář, tesař ani truhlář a tak hledám informace jak na to.

Současnou podlahu tvoří stará, v místech ztrouchnivělá prkna naskládaná napříč přes trámy vzdálené od sebe něco málo přes metr. Ta musí jednoznačně ven. Ale pěkně postupně abych měl po čem chodit.

Podlahu jsem vymyslel následovně:

Na trámy přišroubuji střešní latě 4×6 cm (na výšku) a vytvořím z nich jakýsi podlahový rošt. Na ten následně přijdou OSB desky o tloušťce 22mm, následovat bude kročejová izolace (polystyren) 2cm a na to pak další dvě vrstvy OSB desek o tloušťce 15 mm.

Tím se dostanu na celkovou výšku podlahy cca 13 cm což je ideální, protože k plánovanému stropu to pak bude něco málo přes 2,4 metrů, přičemž norma pro podkrovní mísnosti je minimum 2,3 metru.

Mezi latě a první vrstvu pak ještě přijde dvoumilimetrový mirelon aby to nevrzalo. Totéž pak mezi vrchní dvě vrstvy.

Vše pochopitelně řádně prošroubovat.

Začínám ale tou první vrstvou. Tedy latě, mirelon a OSB desky 22mm. Zbytek podlahy bude až na úplný závěr mé stavby. Tedy nejdříve za dva roky.

Ta první vrstva už bude v pohodě pochozí a budu moci pokračovat v další práci.

Zateplení podlahy budu řešit také až na závěr a bude jej tvořit dvě vrstvy vaty. První vrstvu 6cm vaty nacpu zespoda mezi latě. Druhá vrstva (22cm vaty pak přijde mezi trámy.

S podlahou jsem tedy rovnou začal a prvních pár metrů mám položených. Na fotce nahoře je vidět postup. Vytrhal jsem část staré podlahy, našrouboval latě, na ty sponkovačkou přicvakal proužky mirelonu a následně položil OSB desky.

Jde to lépe než jsem čekal. Jen kdyby ty trámy byly stejně vysoko, šlo by to ještě lépe. Jenže nejsou. Tak jsem si našel ten nejvyšší a podle toho se řídím. Na těch níže položených trámech latě podkládám aby byly pěkně ve váze. Je to trochu pakárna, ale když to chci mít rovný, musí to být.