Nové trámy jsou na místě. Je radost se koukat na profíky

Spoustu toho zvládnu sám, ale jsou věci, které prostě nezvládnu. A jednou z nich je výměna nosných trámů ve stropě (podlaze). A protože tři takové trámy jsem vyměnit potřeboval, tak jsem si pozval profíky tesaře.

Dva ty trámy byly přepůlené kvůli vlezům na půdu a jeden byl totálně uhnilý v patce. Ty dva přepůlené by šlo opravit, ale cena práce by vyšla dráž než koupit celé nové trámy, tak bylo jasno a měnily se.

Jeden trám se mi ve stodole válel už léta, tak jsem si na pile nechával uříznout jen dva, čímž jsem ušetřil patnáct stovek. Právě na tolik mě jeden trám o rozměrech 22x16x500 cm vyšel.

Výměna dvou trámů byla celkem v pohodě. Jen se vyřízly, na laně pustily na zem a na jejich místo se vytáhly nové. Zasadily se do zdi, přichytily a bylo to. Tedy ze země to vypadalo fakt jednoduše. Co trám, to asi hodinka a půl práce.

Na třetím trámu (tom shnilém) ale stojí sloupek, který drží střechu, takže to už taková sranda nebyla a trvalo to dvakrát tak dlouho. Ale já mám práci rád a vydržím se na ní koukat hodiny a hodiny, tak mi to nevadilo.

Kluci tesařský šikovný si ten nosný sloupek nahradili jinými sloupky aby jim střecha nespadla na hlavu a pak už to frčelo.

Nádherná práce a vydržel bych se na ní koukat ještě dýl, jen kdyby si kluci tesařský neříkali víc než advokát.

Ba ne. Jeden z nich byl můj hodně dobrý kamarád a nechtěl nic. I tak jsem mu ale kačky vnutil. Každý dostal dvojku a hotovo. O tom nehodlám diskutovat. Nikdo nedělá zadarmo a jsem si jistý, že je ještě budu potřebovat tak si je musím předcházet.

Co se nákladů týká, tak už je jasný, že do plánovaných 30 tisíc za první vrstvu podlahy se nevejdu ani omylem. K celkovým nákladům přičítám trojku za trámy, tři stovky za spojovací materiál a čtyřku za práci a už teď v tom lítám za bezmála 23 tisíc. Budu hodně rád, když se za tu první vrstvu podlahy vejdu do 35 tis.

I tak ale zatím s celkovým rozpočtem hýbat nemusím. Počítal jsem tam s vícenáklady téměř 20 procent, takže zatím je to ok.

A přestože jsem teď jen čuměl, i mě se napočítaly nějaké ty hodinky, které jsem nad prací strávil. Ještě jsem vybouchával stará prkna, odvážel bordel a musel přivést ty nové trámy. Aktuálně to tedy dělá celkových 77 hodin mojí práce.

Na fotkách jsou vidět ty trámy před a po výměně.