Začíná se rýsovat strop. Nové kleštiny už jsou na místě

První vrstvu podlahy jsem zdárně dokončil a můžu tak na půdě už bezpečně chodit a dělat i něco jiného. A začal jsem pěkně odshora. Tedy stropem.

První věc kterou jsem musel na stropě udělat je montáž nových kleštin. Tedy fošen namontovaných napříč mezi krokve, což jsou ty šikmé trámky ve střeše.

Kleštiny tam samozřejmě už byly, ale nebyly všude a především byly namontované pod vaznicemi a tedy příliš nízko. Ty bylo tedy třeba vyřezat a nahradit novými, které už jsou nad vaznicemi, tedy rovných dva a půl metrů nad zemí.

Než jsme ale mohli staré kleštiny vyřezat, bylo nutné přidělat ty nové. Na každou krokev po dvou kleštinách. Celkem tedy 26 kousků. A to není žádná legrace. Fošny 20×5 cm o délce bezmála pět metrů něco váží a jen vytahat je po žebříku nahoru na půdu byla fakt makačka. To jsem ještě zvládl sám, ale montovat je, to už bych sám opravdu nedal a proto si opět pozval profíky tesaře.

Práce to pro ně byla na necelých šest hodin. Já sám bych to dělal počítám dobrý měsíc a měl bych toho plný zuby, takže to byla dobrá volba.

A když už jsem tam ty kluky tesařský měl, tak jsem je hned využil kromě montáže nových kleštin i na vyřezání těch starých a také na vyřezání krokví, které byly v některých místech zbytečné. A to v „hluchých“ místech, kde nic nenesou. Vznikl mi tak další moc pěkný prostor o velikosti cca 2,5×5 metrů, kde nebude šikmá, ale rovná střecha.

A co mě čeká teď? Je toho ještě hodně, ale v první řadě musím dodělat konstrukci pro strop právě v těch místech, kde zmizely ty zbytečné krokve. Pokračovat pak budu přikrytím toho stropu. K tomu využiji stará prkna, která jsem předtím vytrhal z podlahy.

Pod ta prkna, tedy nahoru na ty nové kleštiny, ale ještě přijde nějaká paropropustná zábrana, což je tkanina, která nepropouští vodu a bordel, ale zajistí, že se pod ní nebude hromadit pára. Je to sice pár tisícovek investice navíc ale zajistím tak, že skrz ta prkna se nebude do vaty ve stropě prášit a nepronikne tam třeba zafoukaný sníh či nějaká ta kapka, která se při průtržích mračen a velkém větru pod střech zcela jistě dostane a to i přesto, že střecha je kvalitní.

Ty kapky, prach, chcíplí pavouci a bůh ví co ještě by totiž časem způsobily, že se vata zdrcne a ztrácí tak pomalu a jistě svou účinnost. Ta tkanina ze shora žádný bordel do vaty nepustí a tak zůstane mnohem déle taková jaká má být.

Až dodělám to víko nad kleštinami, tak se vrhnu na okna čímž budu mít prakticky dokončenou celou konstrukci a budu moci začít se zateplováním a sádrošem. To ale ještě chvíli potrvá.

Co se nákladů týká, tak jedu podle plánu a dostal jsem se aktuálně těsně nad 50 tisíc a odpracovaných mám 114 hodin.