Překlady nad okna už jsou na svém místě

Oken jsem se bál nejvíc. Lépe řečeno překladů nad okna. Ale už nebylo na co čekat a tak jsem se do toho vrhnul. Mám to za sebou a dopadlo to dobře.

Bál jsem se toho, aby se mi nesesypala zeď po tom co do ní hrábnu. Ta zeď je totiž široká jen na šířku jedné cihly. Tedy 15 cm. A navíc ta malta ani neprošla okolo cementu a drolí se jako by to tehdy lepili pouze pískem a vodou.

No a druhá věc, která taky souvisí se šířkou té zdi. Běžně se překlady dělají tak, že se vysekne šlinc na jedné straně stěny, vloží se do půlku překlad, pak se to vysekne na protější straně a podloží se i druhá strana. To ale při šířce zdi 15 cm prostě nejde. A navíc další problém – nemám lešení a na tu venkovní stranu se tedy nemám jak dostat a celé to musím udělat zevnitř.

Takže co s tím? Vykopat řadu cihel o délce bezmála dvou metrů prostě nebylo možný. Sesypala by se mi půlka štítu.

Napadla mě spásná myšlenka. Ještě než tam začnu dávat překlady, tak si to nejdřív vypodložím kusem železa a udělal si tak v podstatě překlad nad překladem 🙂

Nechal jsem si proto uříznout vingl o kousek delší, než jaké budu dávat překlady. Vingl měl 8 cm a tak vypodložil více než polovinu šířky zdi, co jako dočasný překlad stačí. Abych ho mohl vložit pod cihly, tak stačilo vyškrábnout ze spár ten písek, kterému se s trochu představivosti dá říkat malta.

Týden jsem to nechal zatvrdnout, vysekl pod ním dvě řady cihel a vložil pod něj už bezpečný překlad po celé šířce zdi.

Všechny 4 překlady mi zabraly cca 8 hodin práce. Čtyři hodinky vingle a další čtyři překlady.

Vingle mě vyšly celkově na 1300 kaček a překlady na dvanáct stovek. Jedna zdící pěna a pytel lepidla. Všeho všudy přibližně tři tisíce. Počítal jsem s dvojkou na každý překlad, tak nejenže se proti plánu zcela výjimečně nekonaly žádné vícenáklady, ale dokonce jsem ušetřil 🙂

Na první fotce jsou vidět usazené vingle. Na fotce další už jsou vidět i překlady. Zatím tam mám takto pěkné „střílny“. Vybourávat a zadělávat okna budu až za pár týdnů, až mi přivezou okna. Objednané i zaplacené už je mám.