Usazení oken se podařilo. Ze stodoly se stal na první pohled dům

Dva dny dřiny a okna jsou na svém místě. Sám bych tohle fakt nedal a tak jsem si na pomoc pozval zedníka. Lépe řečeno já byl ten kdo pomáhal a stal se tak ze mě na dva dny zednicko-tesařský přidavač.

Proč tam je i to slovo „tesařský“? To proto, že nahoře je zeď pouze na šířku jedné cihly, tedy pouhých 15 cm a nebylo by tak žádné místo na venkovní parapet. Zdi jsou navíc lepené jen jakousi předválečnou směsí vody, písku a vápna a tak se to docela sype a mám obavy, že by to nemuselo držet.

A právě proto jsme okna zasazoval do dřevěné konstrukce předsazené a ukotvené na vnitřní stranu stěny. Počítal jsem s tím od začátku. Nepočítal jsem ale s tím, že tu dřevěnou konstrukci nebudu muset kupovat. Měl jsem v plánu za to utratit cca 5 tis. Jenže mě ale praštili do oka staré kleštiny, které jsem musel vyřezávat. Čtyřmetrové fošny 15×6 cm na to byly ideální. A vystačily úplně přesně beze zbytku.

Takže pěkná úspora, která mi pochopitelně udělala radost. Ušetřil jsem nějakou pětku i na zedníkovi, na kterého jsem si připravil o pár tisíc víc než kolik si nakonec řekl.

Kompletně jsem měl na ta čtyři okna vč. překladů, spojovacího materiálu, práce a oken samotných vyčleněno v rozpočtu 35 tisíc. Utratil jsem však pouze 28629 kaček.

Okna drží tak jak mají a vypadají super. Z venku se ze stodoly díky ním na první pohled stala součást domu.

Co se zmiňované úspory týká, tak je fajn, ale v rozpočtu jsem jaksi zapomněl na další práce jako je zapravení špalet nebo například výklopné schůdky na půdu, takže o nějaké velké úspoře se mluvit nedá. Ale tentokrát zcela výjimečně nevzniknou ani vícenáklady.

A jako obvykle náklady, počet mnou odpracovaných hodin a přehled hotových prací můžete sledovat v pravém sloupci (pro ty kdo koukáte na mobilu, tak dole pod článkem).

Aktuálně jsem se dostal na náklady 81197 korun a odpracoval jsem tam 167 hodin. Nenechte se ale zmást tím malým číslem u hodin. Není „odpracovat“ jako „odpracovat“. Já počítám skutečně jen čas, kdy mám v ruce nějaký vercajk a skutečně makám. Hodiny strávené při nákupech materiálu, při odvážení bordelu, obědvání, pití kávičky apod. nepočítám.

Co mě čeká teď? Naštěstí nic co žere moc peněz. Teď mě čeká rutinní práce jako je dobouchat prkna nahoru nad kleštiny, domontovat cca čtvrtinu šroubů do podlahy a spousta dalších podobných nedodělávek. Při mém tempu pět hodin týdně to mám tak na dva měsíce. Ale čas mě nijak netlačí a plán dokončení v létě roku 2019 je stále reálný.